17 718 фирми са се дерегистрирали по Закона за ДДС през

...
17 718 фирми са се дерегистрирали по Закона за ДДС през
Коментари Харесай

Над 17 700 фирми прекратиха регистрацията си по ДДС

17 718 компании са се дерегистрирали по Закона за Данък добавена стойност през 2023 година. Данните са на министъра на финансите Асен Василев на депутатски въпрос на Мартин Димитров от „ Продължаваме Промяната – Демократична България “. Отново по данни на министъра за първите шест месеца на предходната година отвод от регистрация по Данък добавена стойност са подхванали 9088.

Припомняме, че беше призната смяна в Закона за Данък добавена стойност, съгласно която от 01.01.2023 година се увеличи  прагът за наложителна регистрация по ЗДДС от 50 000 лв. на 100 000 лв..
 
Това пък прави  все по-актуален въпросът за опциите на дребния бизнес да приключи своята регистрация по ЗДДС.
 
Финансовият министър прецизира, че предвид на функционалностите по администрирането на доходи от налози и осигуровки Национална агенция за приходите води и поддържа указател на задължените лица според Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.

От данните на финансовия министър излиза наяве още, че към края на предходната година общият брой на юридическите лица, вписани в регистъра на Национална агенция за приходите, са 1 019 558, като от тях 305 842 са регистрирани по ЗДДС, а нерегистрирани са 713 716 компании.
 
Към края на 2023 година борят на компаниите, които се водят на доклад пред Национална агенция за приходите,  нараства до 1 033 019, като нерегистрираните по Данък добавена стойност са 719 233.
 
Дерегистрацията по ЗДДС може да се извърши единствено когато са налице избрани учредения за преустановяване на регистрацията, които са посочени в закона. Тя може да се извърши по самодейност на Национална агенция за приходите или по самодейност на съответното данъчно задължено лице.

Близо 9090 компании се отхвърлиха от регистрация по Данък добавена стойност

Това на процедура значи, че след 01.01.2023 година, в случай че компания е осъществила облагаем оборот, който е в размер по-малък от 100 000 лв. за 12 поредни месеца преди настоящия месец, то ще може да приключи своята регистрация по ЗДДС.
 
Регистрацията по ЗДДС не е единствено наложителна, само че и доброволна на съображение член 100 от ЗДДС. След регистрацията по желание лицето има задължението да начислява Данък добавена стойност върху своите продажби, само че и има правото да употребява данъчен заем за своите покупки.
 istock istock
Лицата, които са регистрирани по желание, имат право да подадат заявление за дерегистрация, единствено при изискване, че все още на подаване на заявката за преустановяване на регистрацията не е налице съображение за наложителна регистрация.
 
Друга значима специфичност при дерегистрацията на лицата, които са се записали по желание е, че без значение от горното, те нямат право да подават заявление за преустановяване на своята регистрация по-рано от 12 месеца, считано от началото на календарната година, последваща годината, в която е осъществена регистрацията.
 
Важно е да се означи, че от момента на преустановяване на регистрацията, компанията няма да имаме право да начислява Данък добавена стойност върху осъществените продажби, само че и отпада правото да употребява данъчен заем, когато придобива артикули или услуги.
 
Източник: pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР